Kolagen

26 paź 2016

Kolagen to białko strukturalne tkanki łącznej. Jest głównym składnikiem skóry, ścięgien, chrząstek stawowych, zębów i naczyń krwionośnych. Występuje powszechnie w organizmie człowieka i zwierząt, spaja komórki, dzięki czemu możliwe jest powstawanie tkanek i narządów. Kolagen zbudowany jest z aminokwasów, tworzących długie łańcuchy, które formują tzw. włókna kolagenowe. Ich głównym składnikiem są aminokwasy: glicyna i prolina, nie zawiera natomiast: tryptofanu i cysteiny. Dzięki swoim właściwościom kolagen zapewnia odpowiednie napięcie, nawilżenie, sprężystość i jędrność skóry oraz ciągłą odnowę jej komórek.

W organizmie człowieka zachodzi naturalny proces wymiany kolagenu. Stare włókna kolagenowe niszczeją i są usuwane z organizmu, a w ich miejsce powstają nowe (np. w kościach wymiana kolagenu następuje co rok, w wątrobie co miesiąc).

Wraz z upływem lat, u człowieka zaczynają przeważać procesy degradacji. Proces starzenia się skóry polega na stopniowym i postępującym przekształcaniu się rozpuszczalnego kolagenu w postać nierozpuszczalną. W efekcie pojawiają się zmarszczki, przebarwienia, cellulit, suchość skóry, matowienie włosów i paznokci, przykurczenie sylwetki. Zaburzenia mogą również dotyczyć funkcjonowania układu odpornościowego, gdzie kolagen ogranicza wnikanie i rozprzestrzenianie się drobnoustrojów oraz związków toksycznych ze środowiska.