FAQ

DNA (inaczej kwas dezoksyrybonukleinowy) - to makrocząsteczka, nić budująca geny. Można go porównać do tekstu składającego się na rozdział książki (gen). Pełni funkcję nośnika dziedziczonych informacji genetycznych.

Gen - to jednostka informacji genetycznej. Można go porównać do rozdziału książki w którym zapisano instrukcję jak ma działać organizm. Na podstawie tych informacji organizm wie jak mają być zbudowane i jak mają działać enzymy, narządy czy też to jak wyglądamy.

Genotyp - zespół wszystkich genów który warunkuje całość właściwości dziedzicznych danego organizmu. Każdy organizm posiada swój indywidualny genotyp określający jego rozwój. Można go porównać do książki, w której zapisano instrukcję, jak ma działać organizm.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz w dziale WIEDZA.

Tak. Badania genetyczne polegają na wyizolowaniu materiału genetycznego (DNA) z komórki człowieka i oznaczeniu interesujących badacza fragmentów.

Genotyp, czyli zespół wszystkich genów, warunkujący właściwości dziedziczne danego organizmu nie zmienia się w ciągu życia.

Nie. Podczas badania Twojego DNA oznaczamy tylko te fragmenty DNA tzw. markery genetyczne, których oznaczenie jest niezbędne w wybranym przez Ciebie badaniu. Listę dostępnych badań wraz z opisem znajdziesz na naszej stronie w zakładce BADANIA

Geny determinują cechy naszego organizmu, jego funkcjonowanie i wygląd. To od nich zależy również to, czy nasz organizm będzie bardziej lub mniej odporny na niekorzystne czynniki środowiskowe jak np. nieprawidłowa dieta, palenie tytoniu, zanieczyszczenia. Czynniki środowiskowe mogą również wpływać na działanie genów, stymulować lub wyciszać ich działanie. Znajomość własnych genów pozwala na świadomy dobór czynników środowiskowych np. diety, sportu, suplementów, leków tak by wykorzystać zdolności zapisane w genach lub też wzmocnić słabości naszego organizmu. Wiedza ta pozwala na profilaktykę zdrowia, a także wczesne dostrzeżenie mocnych stron (talentów) organizmu i ich rozwijanie.

Pobranie materiału jest bezbolesne, szybkie i można go dokonać samodzielnie - nie wychodząc z domu. Pobranie materiału genetycznego polega na kilkunastokrotnym potarciu wewnętrznej strony policzka specjalnym patyczkiem zakończonym wacikiem (przypominającym duży patyczek do uszu).

Zestaw do pobrania materiału genetycznego, jaki otrzymasz od nas, w łatwy sposób przeprowadzi Cię przez całą procedurę. Zobacz instrukcję

Nie. Materiał do badań genetycznych to wymaz z błony śluzowej policzka. Jest to zupełnie bezbolesne. Pobranie materiału DNA do badań można bezpiecznie wykonać w każdym wieku.

Zestaw do pobrania materiału genetycznego zawiera prostą instrukcję. Postępując zgodnie z nią nie ma możliwości popełnienia błędu. Samo pobranie sprowadza się do potarcia patyczkiem wewnętrznej strony policzka i gotowe. W razie wątpliwości można kontaktować się z nami telefonicznie.

Jeżeli jednak z pobranego wymazu nie uda nam się przeprowadzić analizy – nie ma się czym przejmować – prześlemy kolejny zestaw w celu ponownego pobrania materiału genetycznego.

Tak, należy jeszcze raz pobrać wymaz. Twoje DNA po przeprowadzonej analizie jest utylizowane (niszczone), więc nikt nie będzie miał do niego dostępu.Kiedy wykonasz wymaz, przed odesłaniem go do nas, będziesz zobligowany do zarejestrowania go na naszej stronie

Rejestracja pierwszego zestawu wymaga kliknięcia w link ZAREJESTRUJ PRÓBKĘ

I wypełnienia formularza, który wówczas zobaczysz.

Po zakończeniu tego procesu na Twój adres e-mail otrzymasz maila z linkiem aktywacyjnym, w który należy kliknąć.

Rejestracja zestawu jest połączona z otrzymaniem od nas własnego konta. Dzięki czemu każde kolejne badanie wykonane u nas będzie odbywało się już z poziomu Twojego konta.

Płatności należy dokonać po złożeniu zamówienia. Dopiero po wpływie należności na nasze konto możemy wysłać Ci zestaw do pobrania materiału genetycznego.

O zakończeniu badań Twojego DNA zostaniesz poinformowany e-mailem. Wyniki badania odczytasz po zalogowaniu się do swojego konta na naszej stronie internetowej: LOGOWANIE

Czas oczekiwania na wyniki badania genetycznego wynosi do 4 tygodni (20 dni roboczych).

Oczywiście. Realizowana przez Vitagenum polityka bezpieczeństwa w zakresie danych osobowych zapewnia Ci całkowitą prywatność. Nie udostępniamy wyników badań nikomu poza osobą, której DNA jest badane lub jej prawnemu opiekunowi (np. mamie zlecającej badanie DNA swojego dziecka).

Do badania DNA wykorzystujemy metody będące referencyjnymi w stosunku do innych badań DNA. Powoduje to najwyższą dokładność naszych badań.

Nie. Wyniki wskazują na predyspozycje genetyczne i pokazują np. nieprawidłowości w budowie niektórych enzymów czy też upośledzenie lub brak wytwarzania niektórych białek, neuroprzekaźników.


To, czy rozwinie się choroba zależy również od czynników środowiskowych m.in. od diety, stylu życia, nałogów.


Dzięki badaniu dowiesz się o swoich predyspozycjach, co pozwoli ci świadomie wpływać na czynniki środowiskowe poprzez wybór odpowiedniej dla Ciebie diety, aktywności fizycznej, właściwą profilaktykę.

Wynik badania udostępniamy w postaci raportu zawierającego opis wyniku, a także konkretne wskazówki jak należy postępować w przypadku posiadania określonego wariantu genetycznego.

Firma Vitagenum śledzi doniesienia naukowe i uaktualnia raporty klientów w sytuacji, gdy dostępne są nowe, wiarygodne dowody naukowe. W raportach znajdziemy zebrane w jednym miejscu zalecenia dotyczące m.in. diety, suplementów, aktywności fizycznej i tych aspektów życia, które należy wzmocnić w oznaczonym wariancie genetycznym. Raport przedstawiony jest w prosty, czytelny sposób, aby osoby nie będące specjalistami z zakresu genetyki czy medycyny mogły w łatwy sposób wykorzystać cenne informacje w codziennym życiu.

Twoje DNA po przeprowadzonej analizie jest utylizowane (niszczone), więc nikt nie będzie miał do niego dostępu. Podczas analizy oznaczamy tylko te fragmenty DNA tzw. markery genetyczne, których oznaczenie jest niezbędne w wybranym przez Ciebie badaniu.


Ze względów bezpieczeństwa nie przechowujemy Twojego DNA. Dlatego też gdy chcesz wykonać kolejne badanie należy jeszcze raz pobrać materiał genetyczny.


Aby poznać efektywne sposoby dbania o siebie i swoje zdrowie, testy genetyczne wystarczy zrobić raz w życiu. Twoje geny się nie zmieniają, więc im wcześniej wykonasz taki test, tym szybciej możesz korzystać z informacji o samym sobie i wypracować pozytywne nawyki.

Otrzymasz informacje jak optymalnie wykorzystywać swoje genetyczne predyspozycje – rozwijać swoje mocne strony i niwelować wpływ mniej korzystnych wariantów genetycznych.

Będziesz świadomy ryzyka wystąpienia danej dolegliwości i otrzymasz zalecenia pomagające zapobiegać im.

Otrzymasz wskazówki dotyczące sposobów na zachowanie zdrowia i urody.

Wyniki testu pomogą Ci w zastosowaniu odpowiedniej profilaktyki, tak aby utrzymać organizm w jak najlepszej kondycji fizycznej i zdrowotnej.

Wyniki testów DNA pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, które wydałbyś na nieskuteczne diety, czy terapie niezgodne z Twoim genotypem.


Nie. Przyjmowanie leków nie wpływa na wyniki badań DNA.

Badanie genetyczne może wykonać każdy – niezależnie od wieku czy stanu zdrowia.

Tak, badanie DNA może być przeprowadzone już u noworodków.


Aby uzyskać jak najbardziej kompleksową wiedzę na temat swojego organizmy watro zrobić kilka badań, w zależności od tego jaki obszar funkcjonowania organizmu Cię interesuje. Przykładowo w kwestii odżywiania warto zrobić badania: Otyłość lub Fit On/Fit Ona i Nietolerancje (linki).


W wyborze badań może pomóc Ci nasz Konsultant.

Dziecku można zrobić dowolne badanie. W młodym wieku najłatwiej kształtować pozytywne nawyki. Najbardziej zalecanymi badaniami dla dzieci w ofercie Vitagenum są badania Dziecko oraz Talent W wyborze badań może pomóc Ci nasz Konsultant.