Genetyczne podłoże siwienia

26 paź 2016

Pierwszy gen związany z siwieniem włosów został zidentyfikowany przez zespół naukowców z University College London, potwierdzając tym samym hipotezę, że siwienie ma podłoże również genetyczne, a nie tylko środowiskowe.


W badaniu mającym na celu zidentyfikowanie nowych genów powiązanych z kolorem, gęstością i kształtem włosów, udział wzięło ponad 6 tyś. osób o pochodzeniu europejskim, indiańskim oraz afrykańskim, zamieszkujących kraje Ameryki Łacińskiej.

Kilka genów związanych m.in. z łysieniem czy kolorem włosów znano już wcześniej, jednak gen warunkujący siwienie u człowieka zidentyfikowano po raz pierwszy. Okazał się nim być gen IRF4, o którym wiadomo było, że wpływa na kolor włosów. Gen ten reguluje produkcję i magazynowanie melaniny, pigmentu warunkującego kolor włosów, skóry i oczu. Siwienie włosów spowodowane jest brakiem melaniny we włosach, naukowcy chcą więc odkryć rolę IRF4 w tym procesie. Zrozumienie, w jaki sposób IRF4 wpływa na siwienie, może pomóc w opracowaniu nowych rozwiązań kosmetycznych, które zmienią wygląd włosów poprzez spowolnienie lub zablokowanie procesu ich siwienia.

Naukowcy odkryli również dodatkowe geny związane z właściwościami włosów, w tym gen EDAR odpowiadający za grubość i kształt zarostu, FOXL2 wpływający na grubość brwi oraz PAX3 warunkujący występowanie monobrwi ;) wink

O szczegółach przeczytacie na stronie czasopisma Nature:
http://www.nature.com/ncomms/2016/160301/ncomms108...