Kategorie wiedzy
26 paź 2016
Jednym z genów najlepiej przebadanych pod kątem predyspozycji sportowych jest gen ACTN3, odpowiadający za budowę mięśni. Przyczynia się on w naszym organizmie do powstawania białka o nazwie α-aktynina-3. Dzięki niemu mięśnie mają zdolność do szybkiego kurczenia się (mięśnie szybkokurczliwe). Zdolność ta ma zasadnicze znaczenie w sportach, gdzie liczy się nagle uwalniana energia np. sprint, czy podnoszenie ciężarów. Jednak nie każdy człowiek wytwarza α-aktyninę-3. Zmiana pojedynczego nukleotydu w obrębie genu ACTN3 prowadzi do zahamowania produkcji tego białka, a przez to do zmiany właściwości włókien mięśniowych. Mięśnie takie, nazywane wolnokurczliwymi, odznaczają się większą odpornością na zmęczenie, a więc mogą predysponować do sportów wytrzymałościowych, m.in. biegów długodystansowych czy kolarstwa.
Określenie wariantu genu ACTN3 jaki posiadamy, a tym samym określenie rodzaju mięśni wytwarzanych przez nasz organizm, umożliwia indywidualizację planu treningowego, wybór wiodących dyscyplin sportowych oraz świadome kształtowanie swojej aktywności fizycznej. Odpowiednio dobrane dyscypliny sportowe dadzą Ci szansę na osiąganie wysokich, indywidualnych wyników.
Jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy posiadasz tzw. „gen sprintera” czy „gen maratończyka” i jak wykorzystać ten potencjał przejdź do zakładki Badania. Znajdziesz tam pakiet FIT ON – dedykowany mężczyznom oraz FIT ONA – przeznaczony dla kobiet.
Copyright © 2025 VITAGENUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wdrożenie: ULTRANO.PL