Kategorie wiedzy
26 paź 2016
Fruktozę znajdziemy nie tylko w owocach, warzywach, czy miodzie. Obecnie jest ona szeroko wykorzystywana w przemyśle spożywczym, do dosładzania wszelkich przetworów, produktów mlecznych, a nawet płatków śniadaniowych oraz wędlin. Najczęściej występuje pod postacią syropu glukozowo-fruktozowego. Nie zapominajmy również, że fruktoza jest częścią składową sacharozy, którą na co dzień słodzimy herbatę czy kawę.
Nietolerancja fruktozy spowodowana jest zmniejszoną aktywnością ważnego enzymu w organizmie człowieka – aldolazy B. Enzym ten odpowiedzialny jest za przetwarzanie fruktozy (cukru owocowego). Na aktywność aldolazy B i skłonność do rozwoju nietolerancji fruktozy ma wpływ marker genetyczny w genie ALDOB, który oznaczany jest w badaniu Dziecko (http://vitagenum.pl/badania/dziecko_46).
Niekorzystny wariant genetyczny w genie ALDOB wiąże się z wysokim ryzykiem nietolerancji fruktozy. U osób z nietolerancją cukru owocowego obserwuje się szereg dolegliwości takich jak ból brzucha, biegunka, wymioty oraz zmniejszenie stężenia glukozy we krwi - hipoglikemia. Spożywanie posiłków zawierających fruktozę przez osoby o zaburzonym metabolizmie fruktozy, może przyczynić się do uszkodzenia wątroby, nerek, drgawek, zaburzeń wzrostu, śpiączki, a nawet śmierci. Co ważne u niektórych nietolerancja może przebiegać w sposób utajony nie dając silnych objawów, a jedynie dyskomfort nazywany czasem „pogorszeniem jakości życia”. Bez przeprowadzonych badań genetycznych pacjent nie jest świadomy o posiadanym ryzyku nietolerancji fruktozy.
Copyright © 2024 VITAGENUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wdrożenie: ULTRANO.PL