Gen BCMO1 a fotostarzenie skóry

26 paź 2016

Witamina A (zwana witaminą młodości) działa na skórę jak krem przeciwsłoneczny. Chroni przed szkodliwym działaniem promieniowania UVB, zapobiegając obumieraniu i uszkodzeniom DNA komórek skóry. Ponadto witamina A pobudza produkcję glikozoaminoglikanu (polisacharyd, wielocukier), odpowiedzialnego za nawilżenie skóry oraz zwiększenie produkcji kolagenu.

Witamina A stymuluje komórki skóry do intensywniejszych podziałów i tworzenia większej ilości warstw w skórze. Proces ten zwiększa ogólną grubość i wytrzymałość mechaniczną skóry, a także poprawia jej wygląd. Ponadto witamina A przyspiesza gojenie się ran i zapobiega ich bliznowaceniu.

Niedobory witaminy A mogą stymulować proces fotostarzenia się skóry. Fotostarzenie spowodowane jest ekspozycją na promieniowanie słoneczne i objawiaja się intensywniejszym pojawianiem się zmarszczek, chropowatością skóry, zażółceniem, a także pojawianiem się plam i przebarwień.

Gen BCMO1 koduje enzym odpowiadający za przetwarzanie pobieranego z pokarmem roślinnym beta-karotenu do postaci przyswajalnej, czyli witaminy A. Enzym ten wytwarzany jest przez błonę śluzową jelita. Szacuje się że aż 80% biodostępnej witaminy A pochodzi z przekształcanych przez enzym BCMO1 karotenoidów (głównie beta-karotenu), które pobierane są wraz z pokarmem.

Według licznych badań średnio co trzecia osoba wykazuje niedostateczną konwersję karotenów do witaminy A, a przyczyna w wielu przypadkach jest genetyczna. Posiadanie niekorzystnego wariantu genu BCMO1, znacznie redukuje aktywność enzymu odpowiedzialnego za przekształcanie karotenoidów.

Aby dowiedzieć się czy należysz do grona osób narażonych na niedobory witaminy A wykonaj badanie http://vitagenum.pl/badania/tradzik_60.