Czy żyłka do hazardu ma podłoże genetyczne?

26 paź 2016


Pociągają Cię kasyna, lubisz grać o duże stawki, nie boisz się podejmować trudnych decyzji? A może jesteś osobą ostrożną i unikającą ryzyka? 

Okazuje się, że to czy masz przysłowiową żyłkę do hazardu może być zapisane w genach. Kluczową rolę odgrywa tu dopamina.  

Podejmowanie decyzji w grach hazardowych jest w pewnym stopniu zależne od poziomu neuroprzekaźnika - dopaminy. Dopamina odgrywa ważną role w pobudzaniu ośrodkowego układu nerwowego. Odpowiada nie tylko za nasze emocje, ale także za wyższe czynności psychiczne i społeczne. 


Gra schematów 

Wyróżniamy dwa rodzaje schematów zachowań stosowanych głównie w grach hazardowych, które mogą być zastosowane w innych aspektach życia. 

Pierwszym jest klasyczna metoda prób i błędów, opierająca się na konsekwencjach własnych działań w grze. 

Drugi schemat jest znacznie bardziej skomplikowany. Polega na tworzeniu profilu psychologicznego innych graczy i uczeniu się przewidywania ich działań. 


Geny wkraczają do gry

Zmiany w genach odpowiedzialnych za poziom dopaminy mogą modyfikować sposób podejmowania decyzji w grach. Geny wpływają także na większą skłonność do ryzyka. Ponadto niektóre z nich mogą zwiększyć szybkość uczenia się gry i przewidywania zachowań innych graczy. W kontekście gier hazardowych wpływa to na częstszą zmianę strategii w rozgrywce.



 Bibliografia:

  1. Artykuł „Odds Are Your Betting Behavior Is in Your Genes” opublikowany na portalu Genengnews.com
  2. Zuckerman M., Kuhlman D.M. Personality and Risk-taking: Common Biosocial Factors. Journal of Personality, 2000, 68:6.