Nowe terapie szansą dla cukrzyków

26 paź 2016

Cukrzyca to przewlekła i trudna w leczeniu choroba, która dotyka coraz więcej osób. Z tego powodu naukowcy szukają nowych i bardziej skutecznych kuracji. Czy dzięki nowatorskim terapiom cukrzyca zostanie w końcu pokonana? 


Cukrzyca wynikiem działania wolnych rodników? 

Cukrzyca typu 2 występuje szczególnie często u osób otyłych. Rozwojowi tej przewlekłej choroby sprzyja zespół metaboliczny oraz chroniczny stan zapalny powodujący odporność tkanek organizmu na działanie insuliny. Otyłość jest także czynnikiem sprzyjającym powstaniu ostrego zapalenia trzustki. 

Dużą rolę w tym procesie odgrywa tzw. „stres oksydacyjny”. W uproszczeniu jest to presja, jaką wywierają na nasz organizm wolne rodniki i tzw. reaktywne formy tlenu. W takiej sytuacji komórki trzustki nie wytrzymują trudnych warunków pracy i ulegają uszkodzeniu.


Melatonina na zapalenie trzustki? 

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzą eksperymenty nad melatoniną, jako substancją chroniącą przed ostrym zapaleniem trzustki. Melatonina jest hormonem wydzielanym przez szyszynkę w mózgu oraz, jak dowiodły badania, produkowana jest również w układzie pokarmowym. 

Pozytywne działanie melatoniny w przypadku zaburzeń snu i chorób układu krążenia jest znane od dawna. Teraz polscy naukowcy udowodnili, że melatonina może chronić przed ostrym zapaleniem trzustki. 

Wszystko za sprawą silnego działania przeciwutleniającego, chroniącego przed wolnymi rodnikami. Melatonina zmniejsza odpowiedź zapalną i zapobiega postępującym uszkodzeniom trzustki. 


Co zrobić, gdy jest już za późno na melatoninę? 

Uszkodzenia komórek trzustki mogą doprowadzić do rozwoju cukrzycy typu 1. O ile typ 2 związany jest z za małą ilością insuliny, o tyle cukrzyca typu 1 skutkuje całkowitym brakiem insuliny w organizmie. Obecnie pacjent znajdujący się w takiej sytuacji musi przyjmować ściśle wyliczone dawki insuliny do końca życia.

Wkrótce może się to zmienić, bowiem na horyzoncie pojawia się ratunek dla osób z niewłaściwie funkcjonującą trzustką. Naukowcy zmusili komórki jelita do wydzielania insuliny. Taki efekt osiągnięto dzięki blokadzie specyficznego genu w komórkach jelita nazywanego FOXO1.
Stwarza to perspektywę opracowania terapii genowej pozwalającej na blokadę genu FOXO1 i stworzenie nowej “trzustki” w jelicie u chorych na cukrzycę typu 1. Dzięki nowym terapiom cukrzyca może już niedługo przestać być postrzegana jako jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Ponadto upowszechnienie melatoniny i terapii genowej w leczeniu cukrzycy uwolni pacjentów od uciążliwej terapii insulinowej.

Bibliografia:
  1. Kathryn E. Wellen, Gökhan S. Hotamisligil “Inflammation, stress, and diabetes”, J Clin Invest. 2005;115(5):1111–1119. doi:10.1172/JCI25102.
  2. Haiyan Xu, Glenn T. Barnes, Qing Yang, Guo Tan, Daseng Yang, Chieh J. Chou, Jason Sole, Andrew Nichols, Jeffrey S. Ross, Louis A. Tartaglia, Hong Chen “Chronic inflammation in fat plays a crucial role in the development of obesity-related insulin resistance”, J Clin Invest. 2003;112(12):1821–1830. doi:10.1172/JCI19451.
  3. Artykuł „Melatonina – wszechstronna molekuła” opublikowany na portalu Projektor Jagielloński
  4. Artykuł „Insulin-regulated hepatic gluconeogenesis through FOXO1–PGC-1alpha interaction” opublikowany na portalu Nature.com
  5. Artykuł „Gutting Out a Cure for Diabetes? Human GI Cells Retrained to Make Insulin” opublikowany na portalu Genengnews.com