Kategorie wiedzy
26 paź 2016
Ludzki organizm wyposażony jest w zespół enzymów odpowiedzialnych za rozkład toksycznych substancji oraz metabolitów. Od ich aktywności w dużej mierze zależy nasza zdolność do detoksykacji organizmu oraz działanie leków. Jednym z takich enzymów jest CYP1A2.
Szybko, czy wolno ?
Szybkość działania podjednostki CYP1A2 determinowana jest zarówno genetycznie jak i środowiskowo. Pijąc duże ilości kawy, paląc tytoń, czy też spożywając pewne potrawy możemy przyśpieszyć działanie CYP1A2. Jednakże największą rolę odgrywa tutaj genetyka.
Mała zmiana w materiale genetycznym determinuje to czy jesteśmy tzw. szybkimi, czy wolnymi metabolizerami. Zmianę tą można określić badając marker genetyczny rs762551. Nie tylko kawa CYP1A2 jest kojarzony głównie z metabolizmem kofeiny. Aktywność tego enzymu związana jest długością trwania efektu pobudzającego kofeiny.
Jednakże funkcja CYP1A2 nie ogranicza się tylko do metabolizmu kofeiny, wpływa też na usuwanie związków kancerogennych oraz wielu leków, a nawet hormonów.
CYP1A2, bezsenność i podjadanie
Hormony regulują wiele procesów w naszym organizmie w tym sen oraz uczucie głodu. Wahania poziomu estrogenu w organizmie mogą być związane z podjadaniem. Natomiast skoki poziomu melatoniny mogą odciskać się na jakości snu, powodując bezsenność lub ospałość.
Estrogen i melatonina metabolizowane są przez cytochrom p450, a dokładniej podjednostkę CYP1A2. Okres utrzymywania się w organizmie tych hormonów może być dłuższy lub, krótszy w zależności od predyspozycji genetycznych.
Szybcy metabolizerzy rozkładają estrogen i melatoninę szybciej, a wolni metabolizerzy robią to znacznie wolnej. Wiąże się to z osiąganiem wyższych lub niższych stężeń tych hormonów w organizmie.
Ochrona przeciwnowotworowa
Ochrona przeciwnowotworowa CYP1A2 odpowiada za metabolizm niektórych związków rakotwórczych. Rozwój i powstawanie nowotworów w dużej mierze zależy od stopnia w jakim nasz organizm jest zdolny do unieszkodliwiania tych substancji.
Zwiększenie aktywności CYP1A2 prowadzi do sprawniejszego usuwania niektórych substancji kancerogennych.
Leki
CYP1A2 wpływa na metabolizm wielu leków. Szybkie lub wolne usuwanie leków z organizmu związane jest z długością trwania ich efektu terapeutycznego, a także ich toksycznym wpływem na organizm. Przykładem może być lidokaina stosowana jako środek miejscowo znieczulający w gabinetach dentystycznych oraz przy zabiegach chirurgicznych. Wolni metabolizerzy mogą okazać się bardziej wrażliwi na działanie leku. Lidokaina może u nich działać silniej i dłużej niż w przypadku szybkich metabolizerów.
Bibliografia:
Copyright © 2024 VITAGENUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wdrożenie: ULTRANO.PL