Kategorie wiedzy
11 paź 2016
Czas nie oszczędza nikogo. Im więcej wiosen na karku, tym częściej czujemy się coraz słabsi. Jeszcze kilka lat temu chcieliśmy przenosić góry, a teraz musimy zadowalać się niezbyt stromymi pagórkami. Niestety nasze organizmy starzeją się, a mięśnie wraz z nimi. Być może już niedługo nauka będzie potrafiła coś na to zaradzić. Lekarstwem może okazać się…miłość.
Houston, mamy problem z regeneracją
Nasze starzejące się mięśnie z każdym rokiem mają coraz mniejszą zdolność regeneracji. W rezultacie tracimy masę mięśniową, a siła skurczu mięśni ulega osłabieniu. Naukowcy spekulują, że dużą rolę odgrywa w tym procesie także zanik mięśniowych komórek macierzystych.
Do tej pory nie mieliśmy wyjścia. Musieliśmy po prostu pogodzić się z negatywnymi skutkami efektu starzenia mięśni. W ostatnim czasie okazało się, że być może jest nadzieja na złagodzenie tej przypadłości.
Miłość pomoże naszym mięśniom?
Po części tak, ale nie chodzi tu akurat o to, by kochać swoje ciało. Tak naprawdę remedium na starzenie się naszych mięśni może być hormon miłości czyli oksytocyna.
Badania przeprowadzone na myszach przyniosły niezwykle obiecujące rezultaty. Okazało się, że ostrzykiwanie mięśni oksytocyną może przywrócić ich potencjał regeneracyjny.
Myszy „w podeszłym wieku” po takiej kuracji były znacznie silniejsze od swoich rówieśniczek, których nie poddano zabiegowi. Na dodatek skuteczność terapii przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Mięśnie myszy odzyskały 80% swojej “młodzieńczej” sprawności.
Jako ciekawostkę można wspomnieć, że wspomniana terapia oksytocyną działała tylko na „starszaki”. U młodych myszy wydawała się nie dawać pozytywnych efektów. To wbrew pozorom dobra wiadomości. Świadczy o tym, że oksytocyna “daje kopa” istniejącym komórkom macierzystym mięśni nie powodując ich nie kontrolowanego przyrostu, co mogłoby skończyć się nawet rozwojem nowotworu.
Kolejne badania pokazały, że poziom oksytocyny we krwi pomaga utrzymać sprawność mięśni. Tu warto dodać, iż z wiekiem poziom oksytocyny we krwi znacznie się zmniejsza. Ponadto spada pobudliwość mięśni na ten hormon, czego efektem jest starzenie.
Oksytocyna nie tylko na mięśnie?
Tak naprawdę oksytocyna ma o wiele więcej zastosowań terapeutycznych. Nie tylko nasze mięśnie mogą skorzystać z efektów jej dobrodziejskiego działania. Na pewno słyszeliście, że oksytocyna jest wykorzystywana w trakcie porodów. Podaje się ją mamom w celu np. przyspieszenia porodu lub stymulacji produkcji mleka.
Możemy się jednak założyć, że nie słyszeliście o wykorzystywaniu oksytocyny do wzmacniania więzi społecznych.Opracowano już syntetyczną formę oksytocyny, która mogłaby być przeznaczona do tego typu leczenia.
Kto wie, może już niedługo podobne terapie staną się ogólnodostępne? Wzmacnianie więzi społecznych jest przecież równie ważne jak wzmacnianie naszych starzejących się mięśni.
Bibliografia:
1. Artykuł “Oxytocin aging muscles” opublikowany na łamach portalu Livescience.com http://www.livescience.com/46229-oxytocin-aging-muscles.html2. Elabd C., Cousin W., Upadhyayula P., Chen R.Y., Chooljian M.S., Li J., Kung S., Jiang K.P., Conboy I.M. Oxytocin is an age-specific circulating hormone that is necessary for muscle maintenance and regeneration. Nature, 2014, 5:4082. doi:10.1038/ncomms5082.
Copyright © 2024 VITAGENUM. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wdrożenie: ULTRANO.PL