Genom

26 paź 2016

Genom to cała informacja genetyczna komórki zapisana w DNA, niezbędna do powstania danego organizmu, utrzymania go przy życiu, warunkująca jego rozwój oraz podatność lub odporność na czynniki środowiska zewnętrznego i wewnętrznego.

Ludzki genom możemy porównać do biblioteki. Regały w tej bibliotece to chromosomamy, a ustawione na nich książki – to geny. Są to różne książki: komiksy, prace naukowe, albumy, encyklopedie. Nie wiemy dlaczego książki rozmieszczone są w taki a nie inny sposób i leżą akurat w danym miejscu na regale. Co ciekawe, na różnych regałach (chromosomach) możemy znaleźć książki dotyczące tego samego tematu.

Ludzki genom zbudowany jest nie tylko z genów. Wiele obszarów pełni funkcje regulatorowe wpływając na działalność genów i decydując o tym czy ich ekspresja jest większa, mniejsza lub w ogóle nie zachodzi. Dzięki temu pomimo posiadania takiego samego genomu mamy tak wiele rodzajów komórek. Komórki mięśni, wątroby czy mózgu korzystają z nieco innych genów, aby pełnić swoje funkcje.