Kawa wspomaga odchudzanie

26 paź 2016


Kawka do posiłku pomoże zrealizować plany o smukłej sylwetce? 

Kofeina poza działaniem pobudzającym ma wiele właściwości sprzyjających odchudzaniu. Kofeina pomaga w kontrolowaniu masy poprzez wpływ na apetyt, metabolizm oraz spalanie tłuszczu. 


Kofeina zabija apetyt 

Spożywanie kofeiny stymuluje wydzielanie hormonu cholecystokininy, który jest odpowiedzialny za uczucie sytości po posiłku. Tym samym zmniejsza ilość pokarmu jaką musimy zjeść, aby się nasycić. Ponadto kofeina może osłabiać uczucie głodu, co pozwala ograniczać podjadanie między posiłkami. Swoim działaniem wydłuża czas opróżniania żołądka, dzięki czemu dłużej czujemy się pełni i nie sięgamy po kolejną przekąskę. 


Więcej, szybciej, czyli spalanie kalorii po kawie 

Kofeina przyśpiesza tempo metabolizmu naszego organizmu nawet o 15 procent. Wydaje się niewiele, ale w długoterminowej perspektywie to ogromna ilość spalonych kalorii. Wiele badań naukowych dowodzi, że przyśpieszenie metabolizmu spowodowane kofeiną utrzymuje się nawet 24 godziny po jej spożyciu. Wynikiem tego jest przekształcanie większej ilości energii na ciepło zamiast na tkankę tłuszczową. Spożywanie 3 filiżanek kawy dziennie w regularnych odstępach może być równoważne ze spalaniem dodatkowych 75-100 kalorii dziennie. 


Szybsze pozbywanie się tłuszczu 

Kofeina przyśpiesza proces lipolizy i spalania tłuszczu, szczególnie podczas ćwiczeń. Oznacza to, że usprawnia pozbywanie się tłuszczu z naszego organizmu. Co ważne lipolityczna aktywność kofeiny skupia swoje działanie, także w obrębie tłuszczu około-narządowego, który jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia. Ciekawy jest również fakt, że stosowana jest w wielu kremach i balsamach ujędrniających ze względu na swoje właściwości redukujące cellulit. 

Swój pełny potencjał kofeina ukazuje, gdy zażywana jest przed oraz podczas wysiłku fizycznego. Jej lipolityczne działanie wykazano podczas eksperymentu na grupie kolarzy, którym podano dwie dawki kofeiny 250 mg przed i w trakcie wykonania ćwiczenia. Wyniki pokazały, że kofeina znacznie poprawia nasze zmagania z dodatkowymi kilogramami. Grupa kolarzy, która otrzymała kofeinę spaliła średnio 31% więcej tłuszczu i zużyła 7,5% więcej energii podczas tego samego treningu, co grupa kontrolna. 

Kofeina ze względu na szereg właściwości może okazać się dobrym sojusznikiem w walce o smukłą sylwetkę. Występuje pod wieloma postaciami, ale najbardziej wartościowa jest ta przyjmowana w formie naparu ze świeżo zmielonej kawy. Korzystamy wtedy nie tylko z dobroczynnych właściwości kofeiny, ale także wielu innych związków zawartych w tym napoju. Dla osób, które niekoniecznie lubią smak kawy, istnieją także farmaceutyki zawierające kofeinę np. tabletki z guaraną. Jednakże pamiętajcie wszystko z umiarem, a szczególnie jeśli macie wysokie ciśnienie. Bibliografia: 

1. Bealer B.K., Weinberg B.A. Caffeine & Weight Loss. http://worldofcaffeine.com/caffeine-and-weight-los...