Gen uzależniania od nikotyny

29 sty 2018

Pewnie nie raz zastanawialiście się dlaczego jedni łatwiej sięgają po papierosa, a innych wcale on nie interesuje? Jak się okazuje duże znaczenie ma tutaj właśnie genetyka.

Wariant w genie DNMT3B zwiększa ryzyko uzależnienia od nikotyny u ludzi pochodzenia europejskiego i afrykańskiego. Dodatkowo ten sam wariant jest skorelowany z większym ryzykiem zapadalności na raka płuc.

Informacji tych dostarczył nam zespół dr Dany Hancock z USA. W swoim badaniu przeanalizował studium przypadku aż 38 600 osób !

Naukowcy podczas badania sprawdzali geny, które związane były z uzależnianiem od nikotyny.  Podejrzewali, że 3 geny tworzące region chromosomowy CHRNA5-CHRNA3-CHRNB4 odpowiadają za to zjawisko. Po przenalizowaniu przypadków potwierdzili ten fakt.

Dodatkowym odkryciem była wiadomość, że wariant genu DNMT3B nie tylko związany jest  z skłonnością do palenia ale również skorelowany jest z rozwojem płaskonabłonkowego raka płuc. Dokładniej odpowiada on za regulację procesów w naszym móżdżku, który to tej pory był pomijany jeżeli chodzi o sprawy związane z uzależnianiami.

Wariant tego genu to nie rzadkość w  naszej populacji posiada go aż 44% Europejczyków i Amerykanów pochodzenia europejskiego. Źródło: https://www.nature.com/mp/journal/vaop/ncurrent/full/mp2017193a.html