Nasze dziecko może „wyrośnie” z otyłości, ale nie z jej skutków!

6 cze 2017


Otyłość to coraz częstszy problem, który dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Jednak bardzo często jeżeli choroba ta pojawia się u dzieci zostaje bagatelizowana. Rodzice często tłumaczą „ Ja w dzieciństwie też byłem puszysty, ale potem z tego wyrosłem”. Badanie przeprowadzone przez Uniwersytet w Surrey z Wielkiej Brytanii dokładnie tłumaczy, że otyłość w wieku młodzieńczym jest bardzo niebezpieczna. Jej skutki zdrowotne są widoczne nawet 25 lat później !


Naukowcy przeanalizowali badania, które zostały przeprowadzone na grupie 300 tysięcy dzieci w wieku 10 lat. Po 25 latach ponownie dokonali analizy. Co się okazało??


Dzieci, które borykały się z otyłością w życiu dorosłych o wiele częściej cierpiały na schorzenia układu sercowo-naczyniowego oraz cukrzycę typu II. Wysokie BMI w dzieciństwie było związane z częstszym występowaniem nadciśnienia tętniczego w wieku dorosłym.


Wyniki badania potwierdzają, że bardzo ważne jest zadbanie o prawidłową masę działa naszych pociech tym bardziej, że w Wielkiej Brytanii otyłe dzieci stanowią już blisko 20% !


Jedną z metod, która pomoże nam uchronić swoje dzieci przed zagrożeniem stają się badania genetyczne. Analiza genu FTO, związanego z ryzykiem występowania otyłości powie nam, czy nasze dziecko wymaga szczególnej uwagi jeżeli chodzi o kontrole masy ciała w momencie gdy problem jeszcze się nie pojawił. Co najważniejsze możemy działać protekcyjne od najmłodszych lat, gdyż badanie DNA można wykonać już dziecku, które ma zaledwie parę tygodni.

__________________________________________________________________________________________

Czy Twoje dziecko ma predyspozycje do otyłości możesz sprawdzić w badaniach:

OTYŁOŚĆ ➡http://bit.ly/2mhPjf3

FIT ON ➡ bit.ly/fitON

FIT ONA ➡ bit.ly/fitOna

Źródło: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/obr.125...