Sama dieta nie wystarczy…

27 paź 2016


Po długiej wewnętrznej walce w końcu podejmujesz decyzję. Czas wziąć się za siebie i zrzucić zbędne kilogramy. Koniec z fast foodami, gazowanymi napojami i kolacyjkami w środku nocy. Skrupulatnie planujesz dietę, codziennie liczysz kalorie w posiłkach, by po kilku tygodniach stanąć na wadze i odkryć tylko niewielką zmianę. Zachodzisz w głowę co poszło nie tak. Odpowiedzią może być wysiłek fizyczny. A właściwie jego brak! 

Zgadza się, sama dieta nie załatwi sprawy.Dobrym sposobem na regulację Twojego metabolizmu jest kombinacja odpowiedniej diety oraz wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny poprawia metabolizm Dzięki ostatnim badaniom naukowym wiemy jak wysiłek fizyczny wpływa na komórki tłuszczowe. Zasada działania jest prosta.

„Kiedy zabierasz się za uprawianie sportu (np. poranny jogging) Twoje komórki przekształcane są w małe elektrownie. Każda z nich pożera kalorie z komórek tłuszczowych w podobnym tempie jak amerykański Hot-Rod paliwo”.
Jak to się odbywa? 

W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że to wszystko dzięki cząsteczce sygnałowej PGC-1αpochodzącej z mięśni. Wiadomość, którą przekazuje to „więcej paliwa, inaczej dalej nie pojedziemy”. Białko PGC-1α działa na komórki tłuszczowe pośrednio. Cały mechanizm wymaga także uczestnictwa kwasu β-aminoizomasłowego (BAIBA) jako pośrednika. Stężenie tego kwasu zwiększa się w wyniku ćwiczeń. Badania donoszą nawet o 17 procentowym podwyższeniu stężenia kwasu BAIBA u osób, które zaczęły regularnie uprawiać sport! 

Nauka na przyszłość 
Co powinieneś wziąć sobie do serca z naszego wpisu, drogi Czytelniku? Jeżeli właśnie zaczynasz dietę, obierz właściwy kierunek. Oderwij się od kompa, ogranicz skrupulatne liczenie kalorii i rusz się z domu. Idź pobiegać, pograć w kosza, popływać lub skocz na siłownię. Aktywny tryb życia pomoże Ci zrealizować Twoje „dietetyczne” plany. Przy okazji zmniejszysz też ryzyko zachorowania na cukrzycę. Powodzenia! Cały zespół Vitagenum trzyma za Ciebie kciuki. 

Bibliografia: 
1. Artykuł „Muscle molecule spurs fat cells slim down”, portal Science Mag