Sukcesy sportowe dzięki genom?

27 paź 2016


Uwielbiasz sport? Nie wyobrażasz sobie dnia bez choćby krótkiej przebieżki? 

Założę się, że starasz się na bieżąco kontrolować swoje postępy, by osiągać coraz lepsze wyniki. Być może Twoje dziecko niebawem będzie chciało pójść w Twoje ślady. Czy zastanawiałeś się kiedyś jak pomóc mu wybrać dyscyplinę, do której będzie miało najlepsze predyspozycje? 

Z pomocą może przyjść proste badanie oferowane przez Vitagenum! Wbrew obiegowej opinii za sukcesami sportowymi największych mistrzów nie stoją tylko „krew, pot i łzy”. Ciężka praca, odpowiednia dieta oraz determinacja odgrywają bardzo ważną rolę, ale jest jeszcze jeden, niezwykle istotny czynnik. Chodzi o genetyczne predyspozycje do uprawiania konkretnej dyscypliny sportu. 


 „Gen szybkości” 

Spójrzmy jak to wygląda np. w lekkoatletyce. Zdaniem Bengt Saltin'a, dyrektora Kopenhaskiego Instytutu Badań nad Mięśniami, na wydolność lekkoatlety czynniki środowiskowe wpływają zaledwie w 20-25 proc. Za całą resztę odpowiadają geny!

Najszybszy człowiek świata Usain Bolt swoje zdolności zawdzięcza w dużej mierze posiadaniu odpowiedniego zestawu genów. Szczególne znaczenie w tym zestawie odgrywa gen ACTN3, który bywa nazywany genem szybkości. 

ACTN3 decyduje o składzie mięśni szkieletowych. Jego odpowiedni wariant warunkuje dużą zawartość włókien szybko-kurczliwych w mięśniach, a więc dużą szybkość skurczu całego mięśnia. To właśnie dzięki dużej ilości tych włókien Usain Bolt jest w stanie tak szybko biegać. 

Naukowcy spekulują nawet, iż brak białka ACTN3 w mięśniach praktycznie uniemożliwia osiąganie sukcesów w sprincie. Posiadanie odpowiedniego wariantu genu ACTN3 zwiększa prawdopodobieństwo sukcesów w sportach siłowych i sprinterskich. Natomiast inny wariant tego genu może okazać się przydatniejszy w sportach wytrzymałościowych. 


 „Gen piłkarski” 

W grach zespołowych liczy się nie tylko siła i wytrzymałość, ale przede wszystkim umiejętności ćwiczone latami. Przykładowo, Michael Jordan wcale nie był najszybszym i najsilniejszym graczem NBA, ale mimo tego nikt nie kwestionuje jego pozycji jako gracza nr 1 w historii koszykówki. 

Podobnie jest w piłce nożnej. Od razu rozwieję Wasze nadzieje. Nie zidentyfikowano czegoś takiego jak „gen piłkarski”. Badania genetyczne mogą być użyteczne dla piłkarzy amatorów oraz tych którzy myślącym o zawodowstwie. 


W jaki sposób można je wykorzystać? 

Ostatnie badania przeprowadzone przez hiszpańskich naukowców pokazały, iż piłkarze posiadający wariant ACTN3 typowo sprinterski są szybsi na krótkich dystansach i mogą lepiej oraz wyżej skakać. 

Z drugiej strony wariant wytrzymałościowy ACTN3 pozwala na dłuższe utrzymywanie wysokiej intensywności gry bez uczucia zmęczenia. Wiedząc, jakie predyspozycje posiadają Twoje mięśnie i koledzy z drużyny, można opracować optymalną strategię gry, która pozwoli wykorzystać potencjał „szybkościowcy” jak i „wytrzymałościowcy” całej drużyny. 


Sprawdź swoje geny 

Nieinwazyjne badania predyspozycji genetycznych są nowością na rynku. Rozwój tego rodzaju usług jest możliwy dzięki szybkiemu postępowi nauki i techniki umożliwiającym przeprowadzanie szeroko zakrojonych badań mających na celu odkrycie funkcji poszczególnych genów. 

Badania nad “genami sportu” odbywają się najczęściej na zasadzie porównania materiału genetycznego elitarnych sportowców z reszta populacji. Pozwala to na wyselekcjonowanie takich wariantów genów, które mogą się przekładać na osiągi w danej dyscyplinie sportu. 


Jeżeli więc uprawiasz sport w jakiejkolwiek postaci, amatorskiej lub wyczynowej, albo zastanawiasz się nad wyborem dyscypliny dla dziecka, rekomendujemy skorzystanie z nowoczesnych badań genetycznych VitaGenum. 

Chcesz osiągać satysfakcjonujące wyniki? Najpierw sprawdź czy masz genetyczne predyspozycje do uprawiania wybranej dyscypliny sportu. Oszczędzisz w ten sposób mnóstwo czasu i zbędnego wysiłku związanego z trenowaniem nieodpowiedniej dla siebie dyscypliny. Szczególnie ważne w tym kontekście jest zwrócenie uwagi na sportowe pasje rodzące się u Twojego dziecka. Zanim Twój podopieczny włoży całe serce w trenowanie ukochanej dyscypliny, warto przekonać się czy jego wyniki ze względów genetycznych nie będą słabsze od rówieśników, którzy mają zdolności w kierunku wybranej dyscypliny zapisane w genach.

Mając odpowiednią wiedzę, którą zapewni Ci VitaGenum, jesteś w stanie odpowiednio wcześniej ukierunkować sportowe pasje swojego malucha.
Posłużą Ci do tego badania:

FIT ON  bit.ly/fitON
FIT ONA  bit.ly/fitOna
TALENT  bit.ly/DNAbadanieTALENTBibliografia:
1. Entine J.The DNA Olympics -- Jamaicans win sprinting 'genetic lottery' -- and why we should all care. Forbes, 2012. 2. Lite J. Can genes predict athletic performance? Scientific American, 2008. 3. Pimenta E.M., Coelho D.B., Veneroso C.E., Barros Coelho E.J., Cruz I.R., Morandi R.F., De A Pussieldi G., Carvalho M.R., Garcia E.S., De Paz Fernández J.A. Effect of ACTN3 gene on strength and endurance in soccer players. J. Strength Cond. Res., 2013, 27(12): 3286-92. doi: 10.1519/JSC.0b013e3182915e66. 4. Williams J. Genetic Testing of Young Athletes? The Science of Soccer online, 2008.