Witaminy

26 paź 2016

Substancje, niezbędne dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dostarczane wraz z pożywieniem, gdyż organizm, poza pewnymi wyjątkami, nie jest w stanie sam ich wytwarzać. Wyjątkiem jest witamina D, produkowana pod wpływem promieniowania UV. Ze względu na rozpuszczalność witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie (witamina C, witaminy z grupy B:B1, B2, B5, B6, B7,B12, kwas foliowy, witamina PP) oraz rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K). Pierwsze trudno przedawkować, gdyż ich nadmiar jest wydalany z moczem, z kolei druga wspomniana grupa witamin gromadzi się w tkance tłuszczowej organizmu, dlatego też stosunkowo łatwo je przedawkować.

Pełnią istotną rolę w przemianie związków dostarczanych wraz z pożywieniem, kontrolują procesy zachodzące w organizmie. Uczestniczą w rozkładzie związków dostarczanych wraz z pożywieniem, jak również syntezie nowych związków.

Witaminy są potrzebne by wszystkie procesy i przemiany w naszym organizmie mogły przebiegać prawidłowo. Witaminy mobilizują nasz organizm do pracy. Organizm można porównać do zakładu produkcyjnego w którym produkowana jest energia i materiał budulcowy naszych komórek. Kontrolerami w tym zakładzie są enzymy, które przyspieszają reakcje chemiczne w organizmie, ale same nie biorąc nich bezpośredniego udziału. Enzymy mają swoich pomocników zw. witaminami.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminy jest niewielkie. Przedawkowanie, niedobór lub brak określonej witamin, prowadzi do stanów chorobowych, zwanych odpowiednio: hiperwitaminozą (przedawkowanie), hipowitaminozą (częściowy niedobór ) lub awitaminozą (całkowity brak).