Najdłuższy eksperyment związany z otyłością

11 paź 2016

Opublikowano wyniki najdłużej trwającego, bo aż 10 lat, badania dotyczącego otyłości. W badaniu wzięło udział 2886 osób z otyłością. Wynik tego eksperymentu jest jednoznaczny, ale jednocześnie niezaskakujący. Trwała utrata masy ciała jest wynikiem odpowiednio ukształtowanych nawyków, które muszą stać się ważnym elementem codziennego stylu życia. W przeciwnym wypadku skuteczne i trwałe odchudzanie nie jest możliwe.

Dr J. Graham Thomas obserwację uczestników badania rozpoczął w chwili, gdy straciły one 31,3 ± 16,3 kg, uzyskując docelowo średnią wartość BMI wynoszącą 24,8 ± 4,5 kg. Wymogi te spełniło 2886 osób o średniej masie ciała 102,0 ± 24,9 kg (BMI=35,9 ± 7,9). Następnie uczestnicy byli bardzo dokładnie obserwowani przez kolejne 10 lat w celu wytypowania czynników, które mogą stanowić klucz do utrzymywania się efektów odchudzania.

Za główne przyczyny sukcesu uznano aktywność fizyczną, regularne ważenie się, niskotłuszczową dietę oraz unikanie przejadania się. Ponadto aż 87 procent uczestników w okresie od 5 do 10 roku trwania badania zachowało co najmniej 10-procentową redukcję masy ciała. Jednak nie wszystkie osoby wytrwały do końca badania. Wykazano, że głównymi czynnikami powodującymi powrót do otyłości były zaniedbania aktywności fizycznej, zaprzestanie diety i ważenia się, jak również zwiększenie konsumpcji tłuszczów.

Naukowcy z USA, omawiając wyniki, stwierdzają, że grupa badanych osób była bardzo jednorodna, czyli nie różniły się one ważnymi z punktu widzenia eksperymentu cechami. Wartość przytoczonej publikacji nie podlega dyskusji, jednak szkoda, że te kilkanaście lat temu, gdy rozpoczęło się to badanie, metody genetyczne nie były na tym poziomie rozwoju, jak obecnie. Oznaczenie wybranych genotypów osób biorących udział w badaniu pozwoliłoby określić, które z cech badanych przez naukowców z USA maja najlepszy wpływ na osoby z określonym genotypem.

Dodatkowym, pozanaukowym wymiarem publikacji jest pokazanie trudu jaki należy włożyć w proces odchudzania i utrzymania odpowiedniej masy ciała. Dlatego też warto odpowiednio wcześnie poznać genetyczne predyspozycje organizmu, by nauczyć się dokonywać dobrych dla swojego organizmu wyborów, gwarantujących zachowanie zdrowia.



Bibliografia: 

1. Graham Thomas, Dale S. Bond, Suzanne Phelan, James O. Hill, Rena R. Wing. Weight-Loss Maintenance for 10 Years in the National Weight Control Registry. American Journal of Preventive Medicine, 2014; 46 (1): 17 DOI: 10.1016/j.amepre.2013.08.019