Zaburzona mikroflora jelitowa wpływa na występowanie otyłości

24 paź 2017

Otyłość może mieć wiele przyczyn, jednak mało kto zdaje sobie sprawę jak dużą rolę odgrywa tutaj mikroflora bakteryjna znajdująca się w naszych jelitach. Świetnie ilustruje to pewne badanie na gryzoniach:


Dwie grupy „szczupłych” myszy  potraktowano antybiotykiem powodującym znaczne zmniejszenie naturalnej flory bakteryjnej. Po antybiotykowej kuracji obu grupom przeszczepiono bakterie od dwóch rodzajów myszy. Pierwszej grupie wprowadzono bakterie jelitowe pochodzące od otyłych myszy, druga grupa dostała bakterie pochodzące od myszy, które nie miały nadmiernej tkanki tłuszczowej. Okazało się, że pierwsza grupa która otrzymała bakterie od myszy otyłych miały dużo większe prawdopodobieństwo wystąpienia otyłości w późniejszym okresie niż grupa gryzoni która dostała bakterie od chudych myszy.


Wiele wskazuje na to, że nasza mikroflora nie tylko odgrywa rolę w utrzymywaniu prawidłowej masy ciała ale także steruje naszymi preferencjami bardziej niż nam się wydaje. Pomimo różnicy w masie ciała po restrykcyjnej diecie jednym z czynników, które mogą nam przeszkodzić w utrzymaniu nowej, prawidłowej masy ciała może być brak odpowiedniej równowagi naszej mikroflory. Nowe doniesienia sugerują, że sięgając częściej po niezdrowe jedzenie rozwija się u nas zwiększona ilość mikroorganizmów mogących wpływać na jeszcze większe łaknienie na tego samego typu jedzenie, wypierając przy tym „zdrowe” bakterie mogące nam pomóc w utrzymaniu prawidłowej ilości tkanki tłuszczowej.