Przepłukiwanie ust kofeiną zwiększa wydolność podczas wysiłku fizycznego

29 wrz 2017

    Kofeina jest dobrze zbadaną substancją, która pozwala na podniesienie możliwości podczas wysiłku. Jej właściwości zwiększające wydolność, wpływające na pobudzenie centralnego układu nerwowego i zwiększające jego wydolność wydają się być dobrze poznane.


Do niedawna kawa podawana była tylko w postaci naparów, tabletek, proszków czy jako dodatek do napojów. Niedawno jednak odkryto, że podobny efekt można uzyskać tylko i wyłącznie przepłukując usta jej roztworem.


Z najnowszych doniesień możemy się dowiedzieć o właściwościach dotyczących polepszania kondycji po przepłukaniu ust kofeiną, co do tej pory kojarzyliśmy głównie z przepłukiwaniem ust węglowodanami.


Również kofeina przyczynia się do wzrostu wydajności nawet bez jej spożywania. Aktualne badania wskazują, że przepłukiwanie ust roztworem kofeiny w trakcie wysiłku nie tylko pomaga wydłużyć czas trwania wysiłku, ale także poprawia zdolności poznawcze.


Duże znaczenie ma rodzaj wysiłku - w przypadku krótkiego wysiłku o wysokiej intensywności (np. sprint) nie odnotowano wzrostu wydajności. W przypadku długotrwałego wysiłku (VO2 max. 60-75% np. wolniejszy bieg) przepłukiwanie ust roztworem kofeiny może znacząco wydłużyć czas trwania wysiłku, a także pobudzać.


Dzięki temu, że płyn nie przedostaje się do dalszych części układu pokarmowego eliminujemy ewentualny dyskomfort pojawiający się podczas gwałtownych ruchów np. w  przypadku np. biegu. Dotychczas nie został poznany mechanizm oddziaływania kofeiny podczas przepłukiwania nią ust. Prawdopodobnie receptory znajdujące się w jamie ustnej wysyłają informacje o nadchodzącym produkcie do mózgu, wpływając stymulująco na organizm. Wszystko to bez udziału kolejnych części układu pokarmowego.

         

Przepłukiwanie ust kofeiną może pomóc osobom, które są wolnymi metabolizerami kofeiny czyli posiadają taki wariant genu CYP1A2, który przyczynia się  do wolniejszego rozkładania niektórych substancji - w tym kofeiny. W przypadku kiedy wolniej metabolizujemy kofeinę, a jednocześnie spożywamy ją w dużych ilościach, mogą wystąpić niekorzystne objawy jak np. ból głowy, rozdrażnienie. Możemy być jednak na to narażeni tylko wtedy, kiedy faktycznie spożywamy kofeinę i przedostaje się ona do jelita cienkiego w którym jest wchłaniana w największej mierze. 


Przepłukiwanie ust roztworem kofeiny (np. kawą) rozwiązuje problemy związane ze zbyt dużą konsumpcją kofeiny, szczególnie w przypadku tych osób, których organizmy nie są zdolne do szybkiego jej rozkładu. Niestety jest to rozwiązanie mniej efektywne od tradycyjnego picia kawy, przede wszystkim ze względu na krótszy czas trwania pobudzenia po jednorazowym przepłukaniu, jest jednak pewną alternatywą dla osób, które chciałyby skorzystać z pobudzającego efektu kofeiny bez jej faktycznego spożycia.