Poziom ​czynnika BDNF wpływa na występowanie depresji poporodowej

6 mar 2017


Depresja poporodowa dotyka nawet jedną na siedem kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ma ona negatywny wpływ nie tylko na samą matkę, ale również na nowonarodzone dziecko. Jak dowiadujemy się z ostatnich badań poziom czynnika BDNF związany jest z występowanie tej ciężkiej choroby.


BDNF nazywany jest czynnikiem neurotrofowym pochodzenia mózgowego lub skrótowo neurotrofiną. Jest on substancją, która wpływa na rozwój neuronów (komórek) ludzkiego mózgu.


U kobiet w ciąży zaobserwowano, że poziom czynnika BDNF zmienia się w czasie ciąży. Zauważono związek niskiego poziomu z pojawieniem się stanów depresyjnych, a także niską masą urodzeniową dziecka.


W przeprowadzonym badaniu brało udział 139 kobiet, odnotowano, że poziom czynnika BDNF znacząco spada od 1 do 3 trymestru, zaś zwiększa się po porodzie. Zaobserwowano również, że niskie stężenie BDNF związane jest z mniejszą masą urodzeniową dzieci. Dodatkowo zauważono różnice między poszczególnymi rasami, kobiety czarnoskóre cechowały się wyższym poziomem czynnika BDNF, niż kobiety o jasnej skórze.


Genetycznie, każdy z nas może mieć predyspozycje do niższego, bądź wyższego poziomu czynnika BDNF. Odpowiedzialny jest za to gen o tej samem nazwie. U osób z polimorfizmem zaobserwowano niższy poziom BDNF.


Znając swoje predyspozycje możemy mieć świadomość zagrożenia możliwości pojawienia się tak ciężkiej choroby jaką jest depresja. Kobiety z polimorfizmem genu BDNF są więc szczególnie narażone na wystąpienie depresji. Działaniem prewencyjnym, które powinny podjąć jest włączenie aktywności fizycznej w trakcie ciąży, jeżeli oczywiście ich stan zdrowia na to pozwala. Aktywność fizyczna powoduje wzrost tego ważnego czynnika. Dodatkowo ważne, aby pozostawały pod czujnym okiem specjalisty.

________________________________________________________

Swoje predyspozycje do poziomu czynnika BDNF możesz sprawdzić wykonując badanie Talent i Stres http://vitagenum.pl/badania


Bibliografia: https://medicalxpress.com/news/2017-01-depression-pregnancy-birth-weight-tied.html