​Dzieci z genetyczny ryzykiem otyłości są bardziej podatne na reklamy żywności typu fast-food

3 mar 2017


Jak donoszą naukowy z Dartmund dzieci z niekorzystnym wariantem genu FTO związanego z podwyższonym ryzykiem rozwoju otyłości są bardziej podatne na reklamy żywności typu fast-food. Badanie tłumaczy, że u takich dzieci ośrodek nagrody, który znajduje się w naszym mózgu jest bardziej aktywny. Taki stan prowadzi do częstszego przejadania się oraz złych przyzwyczajeń żywieniowych w dorosłym życiu.

W badaniu brało udział 78 dzieci w wieku 9-12 lat, u których oznaczono wariant genu FTO. Dzieciom wyświetlano film na których znajdowały się reklamy żywności typy fast-food. W czasie jego projekcji rejestrowano aktywność jednej z części mózgu, a dokładnie jądra półleżącego stanowiącego element część układu nagrody.

Co zaobserwowano?

U dzieci genetycznie obciążonych otyłością zauważono, że układ nagrody podczas oglądania reklam niezdrowej żywności działa o wiele silniej niż w przypadku dzieci z korzystnym wariantem genu FTO. Dodatkowo zauważono, że dzieci te cechują się wyższym wskaźnikiem BMI oraz zawartością tkanki tłuszczowej w organizmie.

________________________________________________________

Czy jesteś genetycznie obciążony otyłością możesz sprawdzić w badaniu Otyłość, Fit-On, Fit-Ona i Test-40 latka http://vitagenum.pl/badania

Bibliografia: Kristina M. Rapuano , Amanda L. Zieselman , William M. Kelley , James D. Sargent, Todd F. Heatherton , Diane Gilbert Diamond, Genetic risk for obesity predicts nucleus accumbens size and responsivity to real-world food cues, Current Issue > vol. 114 no. 1 > Kristina M. Rapuano, 160–165, doi: 10.1073/pnas.1605548113. http://www.pnas.org/content/114/1/160.full