Dlaczego stres nie sprzyja odchudzaniu?

27 paź 2016


Odchudzanie to jedno najpopularniejszych postanowień noworocznych. Niestety równie łatwo podejmowane co niedotrzymywane. Czasem jednak nie do końca z naszej winy. Co robić, gdy mimo usilnych starań wskazówka na wadze ani drgnie? Przyczyną może być nadmierny stres! 


„Zajadanie stresu” nie pomaga 

Stres w połączeniu z tłustą dietą to zabójstwo dla smukłej sylwetki. „Zajadanie stresu” nie jest dobrym pomysłem. Osoby zestresowane spalają dużo mniej kalorii, co może przekładać się na przyrost masy ciała. 


Stres zmniejsza spalanie kalorii 

Badanie przeprowadzone na kobietach wykazało, że te zestresowane spalały aż o 104 kalorie mniej w ciągu 7 godzin po posiłku zawierającym 960 kalorii i 60 gram tłuszczu. Warto zaznaczyć, że posiłek nie obejmował nawet połowy średniego dziennego zapotrzebowania energetycznego organizmu. Oznacza to, że codzienne zapotrzebowanie energetyczne może być niższe nawet o 10% u zestresowanych ludzi. W efekcie możemy uzyskać co najmniej 5 nadmiarowych kilogramów rocznie. 


Zestresowany organizm odkłada tłuszcz i cukry 

Wszystko za sprawą metabolizmu cukrów i tłuszczy. Stres powoduje uwalnianie większych ilości insuliny, co zachęca organizm do magazynowania cukrów i obniżenia poziomu glukozy we krwi. Powoduje to uczucie głodu i kończy się najczęściej sięgnięciem po dodatkowe kalorie. Ponadto organizm w czasie stresu chętniej magazynuje tłuszcze. Dodatkowo obniżony jest też metabolizm tłuszczów, który prowadzi do utrudnionego pozyskiwania energii z tego surowca, dlatego też trudniej jest nam spalać kalorie. Stres i otyłość często idą w parze Osoby wystawione na działanie czynników stresogennych mogą mieć wyższe ryzyko rozwoju otyłości. W skrajnych przypadkach stres może przyprawić nas o zawał. W takich warunkach uwalnianych jest do krwi znacznie więcej trójglicerydów, które zwiększają ryzyko chorób układu krążenia. 


Najważniejszy jest relaks 

Wniosek nasuwa się jeden - sama dieta i sport nie wystarczy dla efektywnego odchudzania. Czasem po prostu trzeba zwolnić obroty. Wypoczynek psychiczny jest równie ważny dla naszego zdrowia i masy ciała. Dlatego warto zadbać o relaks, najlepiej aktywny, a przyniesie to wymierny pożytek dla naszej tuszy, serca i umysłu. 


Zmiana diety pomaga 

Nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć stresujących sytuacji. Większość osób pod wpływem stresu skłania się ku bardziej tłustym i bardziej kalorycznym potrawom. By zminimalizować negatywny wpływ stresu na naszą masę ciała powinniśmy sięgać po zdrowsze, mniej kaloryczne produkty. Dlatego musimy zadbać o zawartość lodówki, aby będąc w stresie nie sięgać po łatwo dostępne, niezdrowe jedzenie. 



 Bibliografia:

  1. Artykuł „Weighty Issue: Stress and High-Fat Meals Combine to Slow Metabolism in Women” opublikowany na portalu Osu.edu
  2. Artykuł „Stress Eaters Beware: You May Burn Fewer Calories” opublikowany na portalu Livescience.com